Sprowadzanie maszyn z Chin jest równoznaczne z koniecznością uiszczenia pewnych opłat oraz przestrzeganiem obowiązujących przepisów. Warto dowiedzieć się jakie jest aktualne cło na maszyny, które chce się sprowadzić do Polski. Na całe szczęście można to sprawdzić w kilka minut i tym samym ustrzec się przykrych niespodzianek. 

Jakie jest cło na maszyny z Chin?

Sprowadzając maszyny z Chin warto sobie wszystko dokładnie przekalkulować i przenalizować. Podstawową kwestią jest sprawdzenie aktualnych stawek celnych. Można to zrobić m.in. za pomocą systemu ISZTAR. W ten sposób zainteresowani sprawdzą cło na maszyny z Chin i w krótkim czasie dowiedzą się z jakimi stawkami przyjdzie im się zmierzyć przy realizacji kolejnych zamówień. Oto przykładowe cło z Chin na maszyny, które zainteresuje większość importerów:

  • urządzenia mechaniczne z kategorii rolniczej i ogrodniczej – 1,7%,
  • wózki widłowe z silnikami elektrycznymi – 4,5%,
  • urządzenia do zamykania oraz etykietowania pojemników (np. butelek) – 1,7%,
  • spycharki i koparki gąsienicowe – 0%,
  • maszyny rolnicze i ogrodnicze – 0%,
  • pługi – 0%,
  • maszyny drukarskie – 1,7%,
  • narzędzia ręczne, hydrauliczne i pneumatyczne – 1,7%,
  • obrabiarki – 2,7%.

Jak widać stawki są dość zróżnicowane, więc wypada się z nimi nieco dokładniej zapoznać. W ten sposób każdy dowie się ile kosztuje transport z Chin i na jakie wydatki trzeba się przygotować. Import z Chin krok po kroku przydaje się realizować we współpracy z doświadczonymi pośrednikami. 

Cło na maszyny z Chin – co jeszcze warto wiedzieć?

Duże znaczenie w przypadku stawek celnych ma oczywiście rodzaj i typ sprowadzanej maszyny. W tym celu warto sobie sprawdzić cło na maszyny CNC z Chin, ale też obowiązujące cło na maszyny budowlane z Chin. Przydatnym wsparciem okaże się w tym zakresie pośrednik przy imporcie z Chin, który zajmie się wszelkimi formalnościami.

Analizując import z Chin krok po kroku należy wziąć pod lupę m.in. prowincję, z której będzie się importowało maszyny. Kuszącą propozycją jest np. Shandong. Importer maszyn z Chin musi zadbać m.in. o załatwienie niezbędnych certyfikatów, w tym oznaczenia CE, ale też spełnienie wymogów związanych ze standardami zawartymi w Dyrektywie Maszynowej i Niskonapięciowej. 

Importując maszyny z Chin warto również postawić na popularne targi maszyn przemysłowych. Import maszyn z Chin można sobie znacznie ułatwić, gdy zainteresowani wybiorą się na takie targi, jak: China International Equipment Manufacturing Exposition, CIAME Exhibition czy też Beijing International Construction Machinery Exhibition & Seminar. Jak widać kupno maszyny z Chin nie jest niczym prostym, a znajomość branży oraz aktualnych stawek celnych to podstawa sukcesu. Dzięki temu zakup maszyny z Chin przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami klienta.