E-recepta to rozwiązanie, które znacznie ułatwia procedurę przepisywania i wykupowania leków. Dzięki niej pacjent nie musi stawiać się w gabinecie lekarskim, aby otrzymać papierowy dokument. Dodatkowo może zrealizować receptę w dowolnej aptece wyłącznie korzystając z krótkiego kodu. Czym dokładnie jest e-recepta, jak ją otrzymać i zrealizować? Sprawdzamy!   

Czym jest e-recepta?

E-recepta to po prostu recepta online, którą można przepisać, przechowywać i realizować za pomocą przestrzeni elektronicznej. Pomysł ten zrodził się po to, aby ułatwić i usprawnić komunikację pomiędzy pacjentem a lekarzem (lub inną osobą wykonującą zawód medyczny). Oprócz tego e-recepta zawsze jest czytelna i nie można jej zgubić, dlatego ma przewaga nad tradycyjną papierową receptą.  

Na czym to polega? Lekarz może wystawić elektroniczną receptę zarówno na wizycie stacjonarnej, jak i na e-wizycie lub przez telefon. Wprowadza on dane przez specjalny system, a te zapisują się na IKP, czyli na Internetowym Koncie Pacjenta. Od teraz e-recepta znajduje się w przestrzeni elektronicznej. Żeby otrzymać do niej dostęp, wystarczy utworzyć Profil Zaufany i zalogować się do swojego konta IKP.    

Jak można otrzymać i zrealizować e-receptę?

E-receptę może wystawić każdy lekarz, każdemu pacjentowi – zasady są takie same, jak w przypadku zwykłego dokumentu. Dostęp do niej otrzymasz zarówno na wizycie tradycyjnej, jak i podczas konsultacji online czy rozmowy telefonicznej.  

Problemów nie ma również z jej realizacją – możesz to zrobić w dowolnej aptece w Polsce, niezależnie od tego, czy jest to recepta na antybiotyk, leki na serce czy tabletkę dzień po. Wystarczy podać 4-cyfrowy kod i PESEL lub pokazać dokument PDF ze specjalnym kodem do zeskanowania. 

Dostęp do dokumentu PDF otrzymasz po zalogowaniu się do swojego konta IKP, a 4-cyfrowy kod dostaniesz przez SMS lub e-mail, w zależności od ustawień konta. Oczywiście lekarz może po prostu podać Ci kod, wtedy logowanie do IKP nie będzie konieczne.  

Czy do zrealizowania e-recepty potrzebne jest konto IKP? 

IKP umożliwia dostęp m.in. do informacji takich jak dawkowanie i sposób przyjmowania leku, ilość opakowań pozostałych do wykupienia. Aby założyć swoje konto, musisz mieć Profil Zaufany. Niektóre banki umożliwiają aktywację profilu i potwierdzenie tożsamości za pomocą konta bankowego. 

Dla pacjenta jest to bardzo wygodne, jednak nie musisz logować się do IKP, aby zrealizować e-receptę. Wystarczy, że lekarz podczas wizyty poda Ci 4-cyfrowy kod. Na wizycie stacjonarnej możesz również otrzymać wydruk informacyjny, który także upoważnia Cię do zrealizowania recepty.