Obecnie większość opakowań wykonuje się z tworzyw sztucznych, ponieważ wykazują dużo większą odporność na uszkodzenia mechaniczne od opakowań z tworzyw naturalnych. Ponadto odpowiednie dobranie opakowania sprawia, że produkt dłużej utrzymuje świeżość. Pakowanie odbywa się często przy użyciu folii, przede wszystkim folii termokurczliwej, która pod wpływem oddziaływania temperatury, zmniejsza swoją objętość dopasowując się do konkretnego kształtu. 

Czym wyróżnia się folia termokurczliwa?

Folia termozgrzewalna wykonana jest z elastycznego materiału PCV. Służy ona do łączenia pojedynczych produktów w zestawy i zgrzewki. Dodatkowo zabezpiecza delikatne i kruche opakowania przed uszkodzeniem w trakcie transportu. Warstwa folii chroni przed wilgocią, zabrudzeniami oraz kurzem. Przy zastosowaniu stosunkowo niskich temperatur, dopasowuje się do konkretnego towaru. Najczęściej stosuje się przeźroczystą folię, jednak na rynku można również spotkać kolorowe arkusze (niebieskie, żółte oraz zielone), służące do oznaczania konkretnych partii produktów w transporcie. Konkretne arkusze mają błyszczące wykończenie, dzięki czemu produkty stają się bardziej atrakcyjne dla konsumenta. Z tego zabiegu korzysta wiele sklepów spożywczych, drogerii i perfumerii. Przy jednoczesnym zabezpieczeniu produktów takich jak sery, wędliny czy perfumy, błyszczące opakowanie zachęca do zakupów. 

Folia termokurczliwa – zastosowanie w przemyśle 

Folia termokurczliwa zwana również termozgrzewalną znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Przede wszystkim stosuje się ją do pakowania produktów spożywczych, ze szczególnym uwzględnieniem mięsa, ryb i produktów garmażeryjnych. Dodatkowo służy jako zabezpieczenie w transporcie części samochodowych, akcesoriów komputerowych czy kosmetyków. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza objętość pakowanego produktu, co zwiększa pakowność. Dzięki przeźroczystości można łatwo zweryfikować co znajduje się wewnątrz opakowania. Przy jej użyciu można także pakować produkty szczególnie narażone na uszkodzenia. 

Na pytanie brzmiące co to jest folia termokurczliwa należy odpowiedzieć, że jest to kawałek tworzywa PCV, które pod wpływem temperatury zmniejsza swoją objętość, zabezpieczając dany towar. Producent folii stara się, aby warstwa z folii uchroniła produkt przez porysowaniem czy uszkodzeniem. Dzięki swoim właściwościom znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej zastosowanie ułatwia transport i przechowywanie rzeczy zarówno na magazynie, jak i na sklepowych półkach. 

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.