Kupno nowego mieszkania od dewelopera to spore przeżycie, ale też duża odpowiedzialność. Przed podpisaniem protokołu odbioru warto sprawdzić, czy zakupione przez nas mieszkanie jest zgodne z projektem i warunkami umowy. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Co brać pod uwagę kupując mieszkanie na rynku pierwotnym?

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, musimy brać pod uwagę wiele rzeczy. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji, zasobności portfela i aktualnej sytuacji rodzinnej. Inne priorytety mają osoby samotne, inne ludzie starszy a jeszcze inne młodzi rodzice. Każda z tych grup musi dokonać wyboru i uwzględnić odległość danego mieszkania od centrum, bliskości sklepów i placówek oświatowych. Decydując się na zakup nowego mieszkania, musimy też podjąć decyzję czy interesuje nas głośne mieszkanie w centrum, czy bardziej cichy blok na peryferiach.

Obie lokalizacje mają swoje wady i zalety, a wybór jest zależny od preferencji danej osoby. Pamiętajmy, by podczas wyboru dokładnie przeanalizować własne potrzeby i kupić mieszkanie, które umożliwia dostęp do najpotrzebniejszych nam usług. Niezależnie od tego czy szukamy mieszkania w Pruszkowie, czy w samym centrum Warszawy, decyzja powinna być poprzedzona dogłębną analizą. Szybki wybór mieszkania jest możliwy, ale nie zawsze będzie przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

W jaki sposób przeprowadzić odbiór nowo zakupionego mieszkania?

Zakup nowego mieszkania to nie tylko wybór lokalizacji, ale również ostateczny odbiór lokalu. O czym należy pamiętać, mając przed sobą protokół do podpisania? Zdecydowanie najlepiej zdać się na fachowców i zlecić odbiór profesjonalnej firmie. Jeśli jednak mamy jakieś doświadczenie w branży budowlanej, to możemy próbować przeprowadzić ten proces samodzielnie. Najważniejszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest wielkość mieszkania. Przed podpisaniem dokumentów musimy dokładnie obmierzyć pomieszczenia i sprawdzić, czy metraż się zgadza.

Kolejna sprawa to jakość wykonania prac instalacyjnych. Powinniśmy sprawdzić, czy kanalizacja i elektryka działa, jak trzeba. Nie możemy zapominać również o stolarce okiennej. Niewłaściwie osadzona może powodować wiele kłopotów, dlatego już na etapie odbioru mieszkania warto sprawdzić, jak pracują okna i czy zostały dobrze zamontowane. To samo tyczy się drzwi wejściowych. Pamiętajmy też o sprawdzeniu kątów ścian i jakości wykonania wylewki. Te wszystkie czynności mają nam pomóc uniknąć napraw wykonywanych na własny koszt już po odbiorze mieszkania.