Wraz z dynamicznym rozwojem branży TSL (transport, spedycja, logistyka) postępują również różnego rodzaju automatyzacje, które wpływają na szybkość przebiegu danych procesów. Czym jest system intermodalny i jakie zalety wiążą się z jego stosowaniem? Sprawdźmy!

Transport intermodalny – najważniejsze cechy 

Transport intermodalny, zwany również kombinowanym, to typ transportu, który charakteryzuje się przewozem ładunków z wykorzystaniem więcej niż dwóch gałęzi transportu. Ten rodzaj transportuw warunkach europejskich polega zazwyczaj na łączeniu transportu kolejowego z samochodowym. Oznacza to, że ten sam ładunek przewożony jest do wyznaczonego punktu pociągiem towarowym, a następnie odbierany i zabierany do punktu docelowego za pomocą ciężarówek. Z racji coraz dynamiczniejszego rozwoju branży logistycznej pojawia się wiele kombinacji wymagających współpracy pomiędzy danymi przewoźnikami. 

System intermodalny to rozwiązanie dla logistyki, które zwiększa automatyzację procesów oraz wpływa na efektywność transportu. Jest znacznym ułatwieniem w zarządzaniu przedsiębiorstwem. 

Program intermodalny – moduł ofert – necto.com.pl

Oprogramowanie intermodalne dla logistyki 

Program intermodalny pozwala na koordynowanie procesów logistycznych. Najważniejszym zadaniem, jakie ma przed sobą oprogramowanie intermodalne, jest zaplanowanie oraz zoptymalizowanie trasy przejazdu. Kluczowa jest struktura kosztowa, szczególnie w odniesieniu do przyszłych zleceń. 

System intermodalny pozwala nie tylko zautomatyzować niektóre kluczowe procesy logistyczne, ale przede wszystkim jest użytecznym narzędziem w rękach logistyków. Program intermodalny może zostać zainstalowany na każdym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu będąc w siedzibie firmy, można obsługiwać zlecenia nawet za pomocą smartfona.

Jeśli chodzi o transport intermodalny, często wykorzystywaną infrastrukturą są terminale kontenerowe i przeładunkowe. Z tej przyczyny dobry system intermodalny musi zawierać moduł uwzględniający zarządzanie nimi. Podzielenie systemu na dane moduły zwiększa efektywność oraz optymalizuje procesy w zależności od miejsca ich zachodzenia. 

Programy intermodalne przyszłością logistyki

Logistyka jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Wraz z coraz większym udziałem w rynku, zwiększa się popyt na usługi przeznaczone do automatyzacji kluczowych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Korzystajac z nowoczesnych rozwiązań mamy szansę zoptymalizować nasze planowane działania, a także sprawnie przeprowadzać ewidencję towarów, czy kontrole wypełnienia dokumentów. Informatyzacja branży postępuje, co warunkuje zrównoważony rozwój oraz większą konkurencyjność.