CNC, czyli z angielska – Computerized Numerical Control, a więc sterowanie komputerowe w urządzeniach numerycznych. Jest to układ bazujący na obecności specjalnego mikrokomputera polegający na programowalności. Dzięki niemu proces produkcyjny staje się bardziej wydajny, efektywny oraz ekonomiczny. Cechami szczególnymi technologii CNC jest wysoka precyzja kreowania produktów, powtarzalność oraz zachowanie najwyższej jakości produkcyjnej.

Technologia CNC – geneza powstania

Geneza powstania technologii CNC sięga przełomu lat 40’ oraz 50’ minionego stulecia. Wówczas w Stanach Zjednoczonych opracowano specjalistyczną technologią numeryczną na potrzeby tamtejszego lotnictwa wojskowego. Początkowo skrót nazwy technologicznej nosił nazwę NC, czyli zbiór numerów oraz liter, jednak z czasem rozwój technologiczny w dziedzinie informatycznej sprawił, iż wprowadzono skomputeryzowane układy sterowania o nazwie CNC.

Narzędzia CNC oraz ich zastosowanie

Kluczowymi urządzeniami w technologii CNC są różnego rodzaju obrabiarki oraz frezarki. Szeroka paleta narzędzi pozwala na wykonywanie rozmaitych prac na różnego rodzaju materiałach takich jak metal, drewno, a nawet tworzywa sztuczne. Do głównych zadań tego rodzaju obrabiarek należy :

– szlifowanie

– cięcie

– gładzenie

– wykrawanie

Tego typu zabiegi stosuje się na dużej grupie płaszczyzn, powierzchni kształtowych, rowków śrubowych oraz gwintów. Największym walorem tytułowej technologii jest wysoka precyzja produkcyjna, która sprawia, że technologia CNC stosowana jest dziś nawet względem druku przestrzennego. Najważniejszą rolę w działaniu współczesnych maszyn CNC odgrywają rzecz jasna wspomniane sterowniki.

W opinii przedsiębiorców jedną z wad tytułowej technologii jest wysoka cena urządzeń. Faktem jest, iż w ostatnich latach wysoka konkurencja sprawiła, iż ceny te znacznie się obniżyły – zwiększyła się za to dostępność, która pozwala dziś bez problemu wdrożyć tego rodzaju rozwiązania w zakładach produkcyjnych. Technologia CNC zatem znajduje dziś zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale także w małych firmach, a nawet warsztatach hobbystycznych. Mówiąc o zastosowaniu nie sposób nie wspomnieć o jego szerokości – urządzenia CNC mogą obecnie drukować niewielki plastikowe figurki, a nawet kreować samoloty.

Artykuł dostarczył Fullbax Formy oferujący najwyższej jakości formy wtryskowe z Chin.